top of page

Jürilerimiz

 Ed Kashi, çağımızın şekillendirdiği toplumsal ve coğrafi sorunları belgeleme misyonunu ile tanınmış bir fotomuhabir, yapımcı, konuşmacı ve eğitimcidir. Kashi, Nijerya'daki petrol sorunu, Kuzey İrlanda'daki Protestan toplumu, Batı Şeria'daki yahudi yerleşimcilerin yaşamları, iklim değişikliği, Suriyeli mülteciler ve tarım işçileri arasında yaygın kronik böbrek hastalığı gibi pek çok çarpıcı konuyu ele almıştır. 2010'dan beri VII Fotoğraf Ajansı üyesi olan Kashi, çarpıcı görselleri ve insan durumunu etkileyici bir şekilde gözler önüne seren çalışmaları ile tanınmıştır. Kashi'nin kariyerinin erken döneminde hibritleşmiş görsel anlatımı benimsemesi, etkileyici birkaç kısa film üretmesine ilham verdi ve bu başarıları ile 2015 yılında Yılın Multimedya Fotoğrafçısı olarak ödüllendirilmiştir.

 

Kashi görsel hikayeciliğe getirdiği yeni yaklaşımlar sayesinde National Geographic, Open Society Foundations, The New Yorker, MSNBC, GEO Germany, Fortune, Human Rights Watch, International Medical Corps, MediaStorm, NBC.com, New York Times Magazine, Oxfam, Robert Wood Johnson Foundation ve TIME dergisi gibi uluslararası alanda prestijli birçok kurum ile projeler geliştirmiştir. Kashi sanat kurumları, üniversiteler, okullar ve çeşitli mesleki organizasyonlara konferanslar vermektedir. Kashi'nin çalışmaları dünya çapında yayımlanmış ve sergilenmiş, birçok ödül ve onur almıştır. Çok sayıda kitap yayınlayan Kashi en son olarak "Abandoned Moments: A Love Letter to Photography" adlı kitabı ile Uluslararası Fotoğraf Ödülü (International Photo Award) tarafından ‘Yılın Fotoğraf Kitabı’ ödülüne layık görülmüştür. 2002 yılında Kashi, yazar ve film yapımcısı Julie Winokur (eşi) ile Talking Eyes Media'yı kurmuştur.  Kashi bu sayede önemli toplumsal konuları keşfeden, birçok ödül kazanan kısa filmler, sergiler, kitaplar ve çoklu ortam eserleri üretmiştir. Kashi halihazırda Rutgers Üniversitesi Newark ile göç üzerine odaklanan 8 yıllık bir hikaye anlatma projesinde yer almaktadır ve bu proje için ‘National Endowment for the Humanities’ kurumundan iki yıllık bir hibe almıştır. 

Ed Kashi

Ahmet Sel (1956) belgesel ve portre fotoğrafçılığı alanında çalışmalar yapan bir sanatçıdır. 1981 ile 1990 yılları arasında Paris'te yaşamış ve bu dönemde La Cinq TV kanalı için çalışmıştır. 1990 ile 2000 yılları arasında Moskova'da yaşamış ve Sipa Press için muhabir ve büro şefi olarak görev yapmıştır. Sel, 2005-2006 yıllarında  Sipa Press'in Paris'teki baş editörü olmuştur. 2009'dan bu yana Türkiye'de yaşamaktadır. Sel'in fotoğrafları, Le Monde, Stern, Paris-Match, VSD, Figaro Magazine, l’Express, The Walrus, Corriere della Serra, Sette, Noticias gibi büyük uluslararası gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. Ahmet Sel, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışma jürilerinin üyesidir. Fotoğrafları birçok müze ve galeride sergilenmiş ve özel ve kamusal koleksiyonların bir parçası haline gelmiştir. 2003 yılında "Fujifilm Press Photo Award France"ın portre kategorisinde ödül kazanmış, 2004 yılında Kanada Ulusal Dergi Ödülleri Vakfı tarafından "Words & Pictures" kategorisinde Altın Ödül kazanmıştır ve 2021 yılında TFSF (Türk Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ödülüne layık görülmüştür. Sel, 2022'de Saraybosna Fotoğraf Festivali'nde Portre kategorisinde 1.lik ödülü kazanmıştır.

Ahmet Sel

footerson.jpg

 Michael Christopher Brown (MCB), Amerikalı bir fotoğrafçı ve sanatçıdır. Washington Eyaleti'nde tarımsal bir topluluk olan Skagit Valley'de büyüdü ve 2011 Libya Devrimi sırasında da dahil olmak üzere birincil haberleşme aracı olarak iPhone'u yoğun bir şekilde kullandığı için tanındı. Bu önemli belgeleme, MCB ve Ramon Pez tarafından tasarlanan Libyan Sugar adlı monografisi ile sonuçlandı ve Paris Photo Book Ödülü ile ICP Infinity Ödülü'nü kazandı. 2004'ten beri National Geographic Dergisi'nin bir fotoğrafçısı olan ve önceki bir dönemde Magnum Photos ile ilişkili olan Brown, Michael Mann'in yönettiği HBO belgeseli Witness: Libya'nın baş karakteriydi ve Hondros, Hangi Taraf Ön Cephedir? Tim Hetherington'ın Hayatı ve Zamanı ve This is Congo gibi çeşitli çatışma temelli belgesellerde katkıda bulunan bir sinematografistti. MCB, The New York Times Magazine, Vanity Fair, Time, ESPN ve Vogue gibi yayınlar için editöryel olarak 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Ayrıca Conservation International, Amnesty International ve Save the Children gibi STK'larla ve ticari olarak Land Rover, Chopard, Nike, ABD Ordusu, Sony ve Hyperice gibi müşteriler için fotoğraf çekimi ve yönetim işleri yapmaktadır. 2018'de Damiani, ikinci kitabı Yo Soy Fidel'i yayımladı; Fidel Castro'nun cenaze törenini belgeleyen bir haftalık bir yolculuğu konu alıyor. 2023'te Twin Palms, Küba elektronik müzik sahnesi üzerine Ondas adlı kitabını yayımlayacak. MCB'nin devam eden üç kitaplık bir seri çalışması bulunmaktadır, bunlar arasında on yıldan fazla süren Kongo (DRC) çalışmalarından üç kitaplık bir seri ve levanten bir diğer seri bulunmaktadır. 90 Miles'ın yaratıcısı olan Brown, dünya çapında müzelerde, galerilerde ve sergilerde sergilemeler yapmıştır. Los Angeles'ta yaşamaktadır ve güzel dört yaşında bir kızı olan Poppy'nin babasıdır.

Michael Christophe Brown

Gül Yıldız, Ankara Üniversitesi’nden mühendislik derecesi ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirdi ve aynı zamanda TV ve Radyo Programcılığı mezunu oldu. Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Fotoğrafçılık kariyeri boyunca birçok ulusal ve uluslararası yarışmaya katıldı, fotoğrafla ilgili sergi ve festivallere katıldı, Türkiye’nin farklı yerlerinde seminerler verdi ve çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı.

 

2015 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından AFIAP (Artiste Federation Internationale de L’ Art Photographique) derecesi ile ödüllendirildi. 2017 yılında X fotoğrafçıları unvanını alarak Fujifilm Global’in resmi fotoğrafçılarından biri oldu. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak Fujifilm’de eğitmen olarak çalışmakta, özel dersler ve şirketler için eğitimler vermektedir. Dünyanın dört bir yanındaki fotoğraf projeleri için sık sık seyahat ediyor. ARTbellek Fotoğraf Atölyesi’nin kurucusu olarak atölye çalışmalarına ve proje danışmanlığına devam etmektedir

Gül Yıldız

Engin Güneysu 1981 yılında Türkiye, Samsun’da doğdu. Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı,yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve 2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı.
2006-2007 Arasında Türkiye/Samsun'da Eğitim Gönüllüleri Parkında,aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi.

 

Peter Ten Hoopen , Ami Vitali, Joachim Delafoged gibi isimlerin workshoplarına katıldı.
2008 Uluslararası National Geograhic Fotoğraf Yarışması Türkiye ayağında, gezi kategorisinde, ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı. fotoğrafları 2011'de açılan Türkiye fotoğraf Müzesi Fotoğraf koleksiyonunda yer almıştır.

Agence Le Journal fotoğraf ajansında kapanana kadar 5 yıl fotoğrafçılık yapmıştır. 2022 yılında Radio Sarajevo adında ilk fotoğraf kitabını çıkartmıştır.
Duje adında Bosna Savaşı mağdurlarını konu eden bir video belgeseli vardır bunun yanısıra Mobil Fotoğrafçılık ve Sokak Fotoğrafçılığı üzerine Dünya’nın ve 
Türkiye'nin bir çok yerinde atölyeler düzenlemektedir. Türk Hava Yolları Skylife dergisinin 1 yıl fotoğraf editörlüğünü yapmıştır. Bugünlerde yurtiçi ve yurtdışında fotoğraf ve video projeleri çalışmaktadır.

Engin Güneysu

bottom of page